Pentagon Hiroşima’ya Atılandan 24 Kat Daha Güçlü Bir Atom Bombası Ürettiklerini Duyurdu

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, Hiroşima’ya atılandan tam 24 kat daha güçlü bir atom bombası yaptıklarını duyurdu. Dünya çatışmalara odaklanırken Pentagon’dan gelen bu sarsıcı açıklama herkesi şok etti. Detaylar içerikte. ?

Kaynak: 1

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, ABD’nin Hiroşima’ya atılan atom bombasından 24 kat daha güçlü bir nükleer silah geliştirdiğini açıkladı.

Bu yeni silahın B-21 Raider savaş uçağından atılacak B61-13 isimli atom bombası olduğu ve 360 kilotonluk bir tahribata yol açabileceği belirtildi.

Hiroşima’ya atılan bombanın enerjisi yaklaşık 15 kiloton iken Nagazaki’ye atılanın etkisi ise 25 kiloton olarak tahmin edilmektedir.

Bu yeni silahın geliştirilmesi, Çin’in 2030 yılına kadar nükleer savaş başlıklarını iki katına çıkaracağını duyurmasının ardından geldi.

Pentagon’dan açıklamayı yapan John Plumb, bu gelişmeyi “Amerika’nın stratejik tehditlere karşı caydırıcılığını arttırmak ve müttefiklere güvence vermek amacıyla” yapılan bir adım olarak nitelendirdi.

Ancak bu yeni silahın geliştirilmesi, ABD’nin nükleer silah sayısını artırmayacağı ve mevcut nükleer silah envanterinden bazı silahların kullanılamaz hale getirileceği ifade edildi.

İngiliz medyası ise yeni geliştirilen atom bombasının etkisinin büyük olacağını vurguladı.

Daily Mail’de yer alan haberde bu bombanın 1 milyon kişiye kadar ölüme sebep olabileceği ve yer altı hedeflerini de vurabileceği belirtildi. Yeni bombanın yaklaşık 5.5 kilometre çapında bir alanda etkili olabileceği ve ciddi radyoaktif kalıntılar bırakabileceği de ek bilgiler arasında yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x